Столовые сорта винограда
Столовые сорта
Бессемянные сорта винограда
Бессемянный виноград
Технические сорта винограда
Винные сорта
Book
Сопутствующая
продукция
Photo Chronicle
Фотохроника

Анжелика4

ВИНОГРАД НА АРЦІ

Займаюсь виноградарством вже більше 10 років і дуже часто чую такі фрази: «В мене немає місця для винограду.», «Та де ж його посадиш, як біля будинку тільки дві сотки, а як же огірочки, помідорчики?» і т.ін. Саме це спонукало мене поділитись з читачами своїм досвідом вирощування винограду на арці. Бо саме такий спосіб вирощування майже не займає місця на ділянці і дасть можливість поласувати власноруч вирощеними ягодами. 
Перш ніж посадити виноград, який Ви плануєте розмістити на арці необхідно визначитись з сортом. І тут слід враховувати не лише колір, смак и строки достигання, а й такі властивості сорту, як сила росту, строки вистигання лози та стійкість до хвороб. Обираючи сорт винограду для арки можна піти двома шляхами: перший – якщо за допомогою виноградного куща Ви хочете утворити лише «холодок» для літнього відпочинку. В цьому випадку обирають сорти, які мають високу морозостійкість (тобто їх не потрібно вкривати на зиму), стійкі до хвороб і майже не пошкоджуються шкідниками (не потрібно обробляти проти хвороб і шкідників). Такі сорти зазвичай не бояться загущеності і задовольнять головну Вашу потребу -«прохолода в жаркий день». Такі сорти майже не потребують Вашого догляду, але крупної ягоди і грони від них Ви теж не отримаєте. Частіш за все ці сорти мають мілку ягідку 2-3г, слизьку м’якоть та тверду шкірочку. До таких сортів можна віднести Екстру, Руський Конкорд, Альфу, Рундвеєць, Золотий мускат та інші. Та якщо докласти зусиль, то можна отримати і холодок і смачні ягоди на протязі всього літнього періоду. Тут трохи складніше. Складність полягає в тому, що ці сорти чи гібридні форми необхідно прикривати на зиму. Для виноградаря зі стажем прикривання куща не є проблемою і займає від 5 до 10 хвилин на один кущ. Але в даному випадку арка знаходиться на висоті 2 і більше метрів від землі, і, якщо направити виноградний рукав вертикально вгору, його неможливо буде нахилити для прикривання на зиму. Тому дуже важливо в даному випадку правильно вибрати місце посадки для виноградного куща. Коли ми розміщуємо кущі в рядах, ріст лози направляємо під нахилом в сторону подальшого укривання лози. Так само необхідно вчинити і при вирощуванні винограду на арці. Тобто кущ треба посадити в залежності від висоти арки на відстані не менше двох метрів від місцезнаходження арки, таким чином, щоб виноградна лоза йшла на арку під кутом не більше ніж 45 градусів. Тоді у Вас буде можливість підняти лозу на арку для плодоношення куща, а після осінньої обрізки, завдяки тому, що лозина знаходиться під нахилом, Ви без проблем знімете її з арки і прикриєте на зиму. Не забувайте. Чим більша відстань від арки до місця посадки куща тим краще. По-перше, чим довший рукав, тим менший кут згину лози при укриванні на зиму, а тобто і менший ризик зламати рукав. По-друге, в довгому рукаві – більший запас старої деревини, а як ми знаємо, стара деревина це комора поживних речовин. Тобто, кущ, який має довший рукав, матиме крупніші ягоди, крупніші грона, ягода більше набиратиме цукру.

Арка1
Арка2
Арка3

 

На моїй ділянці арки розміщені над гаражем, вольєрами, господарськими будівлями, а кущі посаджені понад парканом. При такому розміщенні кущ не займає зовсім родючої землі. Коли кущ підніметься поряд можна садити що завгодно: квіти картоплю, помідори і т.ін., оскільки корінець куща знаходиться на глибині 40 см. І якщо Ви будете саджати чи пересаджувати квіти чи вибирати картоплю, корінню Ви не зашкодите. Так, понад парканом, дотягуєте лозинку під кутом аж до арки, а вже зверху розправляєте лозу по всій площині арки. На арці бажано не залишати багато зеленої маси, бо якщо буде сполошних зелений палац, ягоді не вистачатиме сонця, і звісно, вона буде менше накопичувати цукор. При арочному розміщенні лози, сажати виноградні кущі можна і в повній тіні поза вольєрами та господарськими будівлями, де не ростуть інші сільськогосподарські культури. В цьому випадку необхідно сажати довгий саджанець, верхівка якого буде сягати сонячних променів. Лозу виводять над будівлею, створюючи «зелений дах», також можна сформувати козирок над входом до будівлі чи вольєру. Таким чином, корінь знаходиться в тіні і не займає зовсім родючої землі, а листова маса – на сонці над будівлею і дає щедрий урожай. 
Саджати для розташування на арці бажано ті сорти або гібридні форми, в яких перш за все добре визріває лоза, бо при цьому випадку зверху лози будуть знаходитись листочки, які прикривають її від сонця, а тобто менше дають можливості для визрівання (для накопичення поживних речовин до зими). Тому такий сорт, як Аркадія на арку не підходить. Добре ведуть себе на арці сильнорослі сорти та сорти, які люблять довге формування, яким в ряду мало місця, їм потрібна свобода. Позитивно зарекомендували себе Талісман, Сфінкс, Лора, Свєтлана, Нове сторіччя ЗГТУ. Також треба обирати сорти, які менше дають пасинків, бо як було сказано вище, не можна допускати загущеності крони. Якщо посадить на арку такий сильнорослий сорт, як Преображеніє, то необхідно слідити за пасинками, щоб не загущався кущ. А от Лора має маленький листочок, в неї добре визріває лоза, і дає хороший урожай при обрізці на 3-4 бруньки, тож такий сорт як раз для арки. На моїй ділянці найбільше на арці висаджено Талісману. Цей сорт дає хороші результати при обрізці на 12-20 глазків і більше. Крупні грона від дає, починаючи десь з шостої бруньки, у основи плодоносність бруньок гірша. Визріває лоза в цього сорта добре. Якщо для Талісману достатня площа живлення, тобто він сам на арці і немає поряд кущів, то можна добитись результатів 50-70 кг з куща і це не межа. В ряду добитись такого урожаю практично неможливо. На арці ж такий результат забезпечується великою площею живлення і запасом старої деревини. Якщо з посадити на арку сорти з різними строками достигання, то врожай отримуватимете прямо до столу починаючи з першої декади серпня і закінчуючи жовтнем (якщо осінь видалась тепла). Таким чином, розмістивши виноград на арці Ви матимете і дуже смачну ягоду і бажаний «холодок». Успіхів Вам і багатих врожаїв.